İsrail’de kritik isim hayatını kaybetti!

  • Haber7

Siyonist işgalci İsrail’in tanınan isimlerinden biri olan eski savunma bakanı ve IDF genelkurmay başkanı Moshe Dayan‘ın kızı Yael Dayan hayatını kaybetti.

85 yaşında KOAH nedeniyle ölen ve Tel Aviv’deki Kiryat Shaul mezarlığına gömülen Yael Dayan, eski İşçi Partisi milletvekili ve Tel Aviv belediye meclisi temsilcisiydi.

İki devletli çözümü savunduğu belirtilen Yael Dayan, İşçi Partisi’ndeki milletvekiliği sırasında daima Filistinlilerle diyalog içinde olmasının yanı sıra  Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Yaser Arafat’ın 1993 yılında Filistin’e dönmeden Yael Dayan‘ı Tunus’ta ziyaret etmesi İsrail’de büyük bir tepkiye neden olmuştu. Bu görüşmeyle Dayan, Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Yaser Arafat ile görüşen İsrail Knesset’in ilk üyesi olmuştu.

MOSHE DAYAN’IN KIZI

Babası Moshe Dayan, soykırımcı İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) teşkilatlanmasında önemli rol oynarken Arap-İsrail savaşlarında ordunun komuta kademesinde yer alıyordu.

Moshe Dayan, 1956 yılında İsrailli bir subayın öldürülmesinin ardından dikkat çeken bir konuşma yapmış ve “Sekiz yıl boyunca Gazze’deki mülteci kamplarında oturdular ve kendilerinin ve atalarının bir zamanlar yaşadığı köyleri ve toprağı nasıl vatan haline getirdiğimizi kendi gözleriyle gördüler.” itiraflarında bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir